Home  //  Etkinlik Takvimi

....

 

 

Ayvalık, Balıkesir’in bir ilçesi olup, Ege Bölgesi sınırları içerisindedir. Ege Bölgesi’nin kuzey batısına denk gelen Ayvalık’ın komşularını da belirtecek olursak konumunu daha belirgin açıklamış oluruz. Güneydoğusunda Bergama, güneyinde Dikili, kuzeyinde Edremit körfezi ve kuzeydoğusunda Burhaniye ile çevrilmiş olan Ayvalık, bir kıyı ilçesidir ve bağlı olduğu Balıkesir’in yaklaşık olarak batısında yer alır. Ayvalık, Yunan Adalarından Midilli’ye (Lesvos) de çok yakındır.

Ayvalık, Efes-Bergama-Truva transit yolu üzerinde bulunduğu için, ulaşım kolaydır. Ayvalık’a gelirken kullanılacak bazı güzergâhlar şöyledir:

Bandırma-Ayvalık 223 km.

Yalova-Ayvalık 340 km.

İstanbul-İzmit-Bursa-Ayvalık 520 km

Ankara-Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Ayvalık 675 km.

Ankara-Afyon-İzmir-Ayvalık 738 km.

Balıkesir-Ayvalık 127 km.

İzmir-Ayvalık 156 km.

Bergama-Ayvalık 45 km.

Efes-Ayvalık 240 km

 

‘Körfez 2′ 12 ay boyunca dalgıçları koruyabilecek ve rahat dalış imkanı sağlayacak, kışın kapalı, yazın ise açılabilen camekan bölümlerle çevrili, Türkiye’ deki ilk ve tek özel dalış teknesidir. 

‘Körfez 2′ dünya standartlarında bir tekne olup, her yıl Şubat ayı başından, Aralık ayı sonuna kadar, her tür hava koşulunda hizmet vermektedir.

-26 metre boyunda
-6.5 metre eninde
-Alt katta her biri iki kişilik, 5 adet lüks yatak odası
-500 lt basan iki adet dalış kompresörü
-Bay-Bayan olmak üzere iki adet WC
-Arka platformda duş alma imkanı
-Orta katta soyunma odası
-Orta katta mutfak ve bar
-Üst katta 80 metrekare güneşlenme terası ve Oturma Grubu
-Alt ve orta katta müzik sistemi (müzik yayını ve aydınlatma dahil)
-Su üstü radarı
-Kaptan köşkünde, arka platformu gösteren video kamera sistemi
-GPS
-Su altı Ekosandır
-VHF telsiz
-1.8 metre eninde 6.5 metre boyunda dalış platformu
-İki adet platforma iniş ve iki adet denize iniş merdiveni
-Tekne baş tarafında 25 kişilik oturma bölümü

 

Ayvalık, Kuzey Ege’de 24 adacıktan oluşan, doğa ve denizin buluştuğu, emsali olmayan reefleri ve mercanları ile henüz balıkadamlar tarafından keşfedilmemiş güzelliklere sahip, harika bir beldemizdir. Bir akvaryum kadar temiz denizi mercan ve reefleriyle birlikte, yaklaşık 60 dalış bölgesi bulunmaktadır. Kötü hava şartlarında bile, başka bir benzeri dahi olmayan 160 kişilik dalış teknemiz ve profesyonel yerli ve yabancı ekibimizle dalış yapılacak bölgelerin olanağı Türkiyede tüm dalgıç ve dalgıç olmak isteyen herkes için büyük bir avantajdır. Derin, reef, akıntı ve gece dalışları için mükemmel dalış noktalarına sahip olan Ayvalık,değişik derinlikleri ile her seviyedeki dalgıca hitap eder.

Körfez Diving Center, 12 ay boyunca dalgıçları koruyabilecek ve rahat dalış imkanı sağlayacak, kışın kapalı, yazın ise açılabilen camekan bölümlerle çevrili, Türkiye’deki ilk ve tek özel dalış teknesidir.Bu farklı hizmet anlayışını görmek ve yaşamak için artık Yurtdışına çıkmanıza gerek kalmayacak.Çünkü, artık Avrupa standartları ile dalmak ve zevk almak için bizimle dalmanız yeterli olacaktır.

NEDEN AYVALIK’TA DALINIR?

Kuzey Ege’de 24 adacıktan oluşan Ayvalık, balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen dalış bölgeleri arasında ilk sırayı almaktadır. Bölğemiz mercan reefleri açısından çok renkli zengin dip yapısı ve berrak denizi ile sualtı fotoğrafçıları için muhteşem görüntüler sunuyor.

Ayvalık bölgesinde mercan reefleriyle beraber yaklaşık 60 dalış bölgesi bulunuyor. Hava koşullarının kötü olduğu zamanlarda bile mutlaka dalışa uygun bir bölge bulunmaktadır.
Ayvalık derin, akıntı ve gece ve reef dalışları için mükemmel bir dalış bölgesi özelliği taşımakta ve her seviyedeki dalıcılar için değişen derinlikte dalış noktalarına sahip olmaktadır.

Dalış noktalarından bazıları: -Deli Mehmet reef I , Deli Mehmet reef II , Kerbela , Kule reef ,Ali reis sığlığı, Barbonaksa sığlığı, Vapur sığlığı I ve II, Tokmaklar reef, 19 kulaç gibi. 12 ay boyunca kötü hava şartlarında dalgıçları koruyacak ve rahat dalış imkanı sağlayacak, kışın kapalı olup, yazın açılabilen camekan doğrama ile çevrili özel dalış teknesine sahip Körfez Diving Center adlı dalış merkezimiz, dalıcılara ekipman kiralama, tüp dolumları, dalış turları, temel ve ileri dalış kursları alabilme imkanı sağlamaktadır. Ayvalık’ta dalış sonrası akşam yemekleri için sahilde ve fantastik cunda adasında gidelebilecek pek çok balık lokantası bulunmaktadır. Ayrıca gece dalgıçların eğlenebileceği yerler mevcuttur.

 

TEMEL DALIŞ KURSU

Toplam 3 günde veya 1 hafta sonunda, tüm dünyada tanınan, üstün ve güvenli dalış eğitim sistemi standartlarında teorik dersleri tamamlayıp, 5 tüplü dalış yaparak, uluslararası geçerlilikteki ‘Açık Su Dalgıcı’ diplomasını ve brövesini alabilirsiniz. Katılım yaşı en az 14'tür. Bu kurs temel dalış kursudur. (CMAS-SSI-TSSF )

SHOW DALIŞI (DISCOVERY)

Tüplü dalışı hiç denememiş kişiler için düzenlenen bir aktivitedir. Hiçbir tecrübe gerektirmez. Yeterli teorik anlatım ve tanıtımdan sonra dalış emniyet kuralları içinde, eğitmen eşliğinde, en çok 5 metre derinliğe kadar, 30 dakikalık bir sualtı zevk dalışıdır.

SERBEST DALIŞ KURSU

8 yaş ve üzerindeki kişiler için maske, şnorkel ve palet ile yapılan dalış eğitimidir. 3 dalışı kapsar.

SERTİFİKALI DALGIÇLAR İÇİN PROGRAM

Sahip olduğu sertifika seviyesine ve sistemlerinin standartlarına göre tekne, gece, batık, derin, mağara, akıntı gibi çeşitli dalış programları düzenlenir.

İLERİ DALIŞ KURSLARI

Temel Dalış Kursunun ardından yapılan tecrübe arttırıcı dalışlarla sualtında daha iyi düzeye gelmiş olan dalıcılara verilen ileri seviye dalış kurslarıdır. 2 Yıldız Dalıcı, 3 Yıldız Dalıcı ve Eğitmenlikler, bu kursların kapsamı içerisindedir.

İLK YARDIM KURSU

Dalış aktiviteleriniz ve günlük yaşantınızda her an gereksinim duyabileceğiniz ve uygulayabileceğiniz temel tıbbi ilk yardım kursudur. 9 saatlik teorik eğitimi kapsar.

CANKURTARMA KURSU

Kapsamı ağırlıklı olarak kurtarma konu ve becerilerini içerir. Tecrübeli dalıcı seviyesinde bir kurs olup, başarıyla tamamlandığında uluslararası geçerlilikte bir sertifika verilir.

UZMANLIK KURSLARI

Seçeneğiniz 5 özel dalış türü için uzmanlık seviyesinde teorik dersleri ve her bir dalış türü için 5'er uzmanlık dalışını kapsayan bir eğitimdir. Uzman dalıcı sertifikası verilir.

 
Yukarı Çık